Blog - Haber Yazıları

Köpeklerde Kaprofaji (Dışkı yeme sorunu)

Köpeklerde Kaprofaji (Dışkı yeme sorunu)

Aslında insanoğluna göre bu durum çoğunlukla iğrenç gelmektedir. Düşünsenize köpeğiniz dışkısını yiyor ve ardından size sevgi gösterilerin de bulunup sizi yalamaya çalışıyor. Ne kadar hoş bir tablo değil mi? Hayır hayır kesinlikle hoş bir durum değil dediğinizi duyar gibiyiz.
Kedi ve köpeklerde kısırlaştırma

Kedi ve köpeklerde kısırlaştırma

Evet, ilk akla gelen sorulardan biri de kedimi yada köpeğimi neden kısırlaştırmalıyım,  bunun için uygun zaman ne zamandır, kısırlaştırıldıktan sonra bizi neler bekliyor, kısırlaştırmanın avantajları ve dezavantajları nelerdir, gibi bir çok soru bizlere gelmektedir.
Kedilerde obezite

Kedilerde obezite

Son yıllarda yapılan araştırmalarla birlikte insanlarda beslenmenin ne kadar önemli olduğunun, fazla kilolardan kurtulmanın ne kadar zor olduğunu, her gün çeşitli hastalıkların obeziteyle yakından ilişkilendirildiğini, televizyon ve çeşitli kaynaklardan dinliyorsunuz. Aynı durum hayvanlar içinde geçerli özellikle Kediler için.!
Kedi ve köpeklerde tırnak kesimi

Kedi ve köpeklerde tırnak kesimi

Evet, kedi veya köpeğinizle aynı evi paylaşıyorsanız bu konuyu iyi bilmenizde fayda var yoksa mobilyalarınızın vay haline:). Köpekler genelikle dışarı çıktıkları için tırnakları pek uzamaya vakit bulamadan törpülenecek fakat evde yaşayan küçük ırk köpekler ve kediler için tırnaklarını kesmek şart olacaktır.
Kedi ve köpeklerde anal kese temizliği

Kedi ve köpeklerde anal kese temizliği

Et ile beslenen hayvanlarda anal bezler, anüsün her iki tarafında alt kısmında bulunur. (saat 4 ve 8 yönünde) Bu bezlerinin etrafında m. sphincter ani externus ile m. levator ani kasları bulunmaktadır. Anal kesenin salgı taşıyıcı kanalları iki taraftan anal deliğin kenarına açılmaktadır. Normalde anal keseler kokulu, hafif yeşil-kahverengi temiz bir sıvı üretir ve dışkılama esnasında iki küçük delikten dışarı atılarak dışkılamanın daha rahat olmasını sağlarlar. Kedi ve köpeklerde anal keselerin anatomik ve fizyolojik yapısı aynıdır.
Kediler için gerekli malzemeler

Kediler için gerekli malzemeler

Kliniklerde en çok sorulan sorulardan bir tanesi de ilk kez kedi bakacağız, kedimiz için neler almalıyız, onun için evimiz tehlikeli mi gibi sorulardır. Sizlere bu konuda yardımcı olmaya çalışacağız. Kediler için gerekli eşyaları iki grup altında inceleyeceğiz. İlk grubumuz olmazsa olmazlar olacak ikinci grubumuz ise olmaya bilir ancak olursa hiçte fena olmaz olacak. Sizlere olabildiğince sade ve sohbet havasında yazmaya çalışacağım;
Kedi kumu

Kedi kumu

'Kedimin kumu nasıl olmalıdır?', ' Hangi kedi kumunu seçmeliyim?'  gibi çeşitli sorular hasta sahipleri tarafından biz veteriner hekimlere yöneltilmektedirler. Çünkü piyasada çok çeşitli kum tipleri bulunmaktadır ve doğal olarak hasta sahiplerinin kafaları da karışık halde bizlere danışmaktadırlar.
Kedi ve köpeklerde dişler

Kedi ve köpeklerde dişler

Kedi ve Köpekler de aynı insanlar gibi süt dişlerine sahiptirler. Bu dişler doğumdan sonra belirli zamanlara göre çıkmaktadır. Bir çoğumuz daha önce bebeklerle bir araya gelmişizdir. Bebeklerde diş çıkarırken huzursuzluk, ateş, ağız içinin kaşınması, iştahsızlık gibi semptomlar göstermişlerdir. Kedi ve Köpek yavruları da aynı bebekler gibidir. Bu yazımız da diş hastalıkları, anomalileri ve diş taşlarından daha çok normal dişlerden bahsedeceğiz.
Bizi Arayın